Co by dítě mělo umět před vstupem do MŠ

Dítě by mělo:

• dokázat se vyrovnat s pocitem, že část dne bude samo bez mámy a bez táty,
  • překonat pocit strachu, že si pro něj máma už nepřijde,
  • umět si hrát samo, paní učitelka se nemůže věnovat stále jen jednomu dítěti,
  • být připravené na to, že existují děti, které jsou větší, silnější, a že ne každé dítě ho bude mít rádo
  • umět si hrát společně s ostatními dětmi.

Tříleté dítě by mělo umět:

Znát své jméno a příjmení.

Umět si říci, co chce nebo potřebuje. Navázat verbální oční kontakt při komunikaci.

Respektovat pokyny dospělého.

Umět požádat o pomoc a poděkovat.

Umět se podělit o hračku a uložit ji na své místo.

Umět pozdravit a rozloučit se.

Spolupracovat při oblékání a svlékání.

Poznat si své oblečení (musí být podepsáno, označeno) a uložit jej na označené místo.

Umět nazouvat a vyzouvat obuv (tkaničky zavážeme).

Oblékat a svlékat tričko, kalhoty, ponožky … (nasměrujeme, otočíme).

Používat kapesník, umět se vysmrkat.

Při kašli si zakrývat ústa rukou.

Používat samostatně toaletu (žádné pleny v průběhu dne nebo odpoledního odpočinku).

Umýt si ruce mýdlem a používat ručník (dlouhé rukávy si vyhrnout).

Vydržet sedět při jídle u stolu.

Držet lžíci, umět se s ní najíst.

Umět pít ze skleničky, hrnečku.

Jíst pevnou stravu – kousat.

Zvládnout chůzi po schodech.

Být připraven na pobyt venku v délce 90 minut. (Choďte s dítětem, nenoste jej, nevozte v kočárku.)

Maminko a tatínku, pokud Vaše dítě něco z toho nezvládá, začněte s tím ihned. Všechny tyto požadavky tříleté dítě hravě zvládne. Když dítě tvrdí, že ne, to Vás jenom zkouší.

Buďte jednotní v požadavcích. Dopřejte dítěti pocit, že to zvládne. Odměnou Vám bude zdravě sebevědomá osobnost.

Paní učitelky od prvního vstupu dítěte do školky jej hrou a různými aktivitami připravují na vstup do ZŠ. Není v jejich silách dělat za děti to, co by měly s Vaší pomocí již umět.